Tunceli Munzur Festivali Turu 3 gün

2 Gece 3 Gün , Yarım Pansiyon , Türk Hava Yolları

Şu anda bu turu 16 kişi inceliyor!

745 TL
'den itibaren

MUNZUR FESTİVALİ
1971’de Milli Park ilan edilen 1972'de UNESCO tarafından, "Estetik ve Bilimsel Açıdan İstisnai Evrensel Doğal Alanı" olarak nitelendirilen ve Türkiye'nin en büyük Milli Parkıdır. Bu bölgenin milli park olarak ilan edilmesinde etken olan veriler, başta akarsu kaynakları ve gözeler olmak üzere zengin doğa, endemik bitki türleri ve yöreye özgü yaban hayvan türleri ile varlığıdır.”
Festival kapsamında binlerce insan Tunceli’yi tanımak; binlercesi memleketini görmek; binlercesi ise muhteşem doğayı yerinde görüp türkülere ağıtlara, deyişlere ve nefeslere eşlik etmek için festivale gelirler. Çadırlar kurulur ve birçok Türk Halk Müziği Sanatçısı ve yerel sanatçılar konserler verir. 

Amacımız
Yıllardır birbirini tanımayan tanımaya çalışmayan ve bu yüzden sürekli üzücü olaylar yaşayan Türkiye’mizde sadece birbirimizin türkülerini dinlediğimizde bile aslında aynı kaderi paylaştığımızı ve aynı kederleri yaşadığımızı anlatabilmek… Niyetimiz kimseyi eleştirmek yermek değil her yerde olduğu gibi bölgeyi kültürüyle tanıtmaktır… Hep beraber türlü meşakkatle kurduğumuz güzel VATANIMIZIN hiçbir köşesini birbirinden ayırmadan bir ve bütün olarak sosyal sorumluluk gereği yakından tanıtmak ve kültürlerin kaynaşmasını sağlamak, çok sevdiğimiz ülkemizin bölünmez bütünlüğüne kendimizce katkıda bulunmaktır… Hadi sizde katılın… Unutmayın gitmediğiniz yer sizin değildir…

Zaza Kültürü 
Dünyada yaklaşık iki milyon kişi kendini Zaza olarak tanımlıyor ve bunlarında yaklaşık üçte biri Zazaca konuşabiliyor. Tunceli nesli tükenmekte olan bir dil olan Zazaca’nın konuşulduğu nadir alanlar arasındadır. Bizim açımızdan Atamızın talebi üzerine Dersim aşiretlerinin kurtuluş savaşına binlerce asker ile destek vermesi ve Diyap Ağa’nın Atatürk’ü düzenlenen suikasttan kurtarması önem arz etmektedir. Diyap Ağanın fotoğrafı Anıtkabir’de sergilenmektedir.

Hareket Noktaları
07:00 - Esenboğa Havalimanı

1. GÜN
Erzincan - Pülümür - Dereova Şelalesi - Nazımiye - Düzgün Baba
Uçuş saatinden 2 saat önce Esenboğa Havaalanında buluşuyor; check in ve bagaj işlemlerinin sonrası uçağa geçiyor ve varışımızı müteakip olarak İstanbul, İzmir ve diğer illerden uçakla gelen konuklarımızla buluşuyoruz. Alanda bekleyen aracımız ve tüm konuklarımızla Tunceli’ye hareket ediyoruz. Dereova Şelalesi’ndeki manzara eşliğinde kırmızı benekli alabalığın tadına bakma olanağı sunuyoruz. Su ne kadar soğuk olursa alabalık o kadar lezzetli olur ki dağlarda temmuz ayında bile kar olması nedeniyle burada su hep buz gibidir. Yemek sonrası endemik bitki görselleri sunan Pülümür vadisindeki Kutu deresi kenarında çay molası yapıyoruz. Tunceli yaban hayatın en iyi korunduğu Türkiye’deki sayılı alanlarının başında geliyor. Buradan Türkiye’de önemli mevkilerde bulunan birçok kişinin doğduğu Nazimiye ilçesindeki Düzgün Baba Türbesi’ne doğru yol alıyoruz. Buradaki köylüler her yıl yazın başında ürün hasadı bereketli olsun diye çayırlar biçtikten sonra şükür olsun diye bir araya gelip burada Allah’ı anar kurban keserler. Alevilerce kutsal kabul edilen Düzgün Baba dergâhında halen derviş hayatı süren insanları görmek mümkündür. Ozanların bağlamaları eşliğinde seslendirdikleri Zazaca ve Türkçe türküleri dinledikten sonra Tunceli Merkez’e hareket ediyoruz. Otelimize yerleşme ve akşam yemeği sonrasında Tunceli merkezde yer alan cem evinde muhabbete katılıyoruz. Duvarlarında Atatürk, Hz Ali ve Hacı Bektaşi Veli’nin resimlerinin yer aldığı cem evinde bağdaş kurup, oturup alevi dedelerinden Aleviliği anlamaya ve tanımaya çalışıp; deyişler, nefesler ve semahlar dinleyeceğiz. Konaklama otelimizde.

Öğle yemeği: Ekstra hizmet olup; Dereova’daki Alabalık menülerini tavsiye ederiz.
Akşam yemeği: Ücrete dâhil olarak otelimizde açık büfe veya set menü olarak sunulacaktır.
Güzergah: Erzincan – Dereova – Nazımiye - Tunceli (180 km)

2. GÜN
Ovacık - Munzur Vadisi – Dersim - Kırk Gözeler – Munzur Festivali
Sabah yöresel köy ürünlerinden oluşan tamamen organik kahvaltımız sonrasında Munzur Vadisi’ne giriyor ve Dersim 38 Kayalıkları olarak adlandırılan bölgeyi görüyoruz. 1938’de yaşanılanları bölge insanından dinliyor; bölgeye daha önce hiç gitmemiş kişilerin sadece kitabi bilgilerle yaptığı yorumlarından kurtuluyor ve sadece insani boyutta değerlendirme fırsatı yakalıyoruz. Halbori Gözelerini ve Laş Deresi’ni gördükten sonra Munzur'un doğduğu Ovacık’a hareket ediyoruz. Üzerinde Buzul göllerinin yer aldığı Temmuz ayında bile yamaçlardan yığılmış kar örtülerinin henüz erimediği Mercan Dağlarının heybetli duruşunu fotoğraflayarak Gözeler Köyü’ne ulaşıyoruz. Yaya olarak Kırkmerdiven Yaylası yakınlarında bulunan Büyük Şelale ve Çifte Şelalelerini görülmesi sonrasında akşam yemeği niyetine mangal yaptıktan sonra Munzur festivaline katılıyoruz. Bizde gece geç saatlere kadar süren konserleri izliyor; etkinlik sonrası otelimize dönüyoruz. Konaklama otelimizde.

Kahvaltı: Ücrete dâhil olarak otelimizde açık büfe kahvaltı olarak sunulacaktır. 
Öğle yemeği: Ekstra hizmet olup; Ovacık’taki Et menülerini tavsiye ederiz.
Akşam yemeği: Ücrete dâhil olarak festival alanında mangal olarak sunulacaktır.
Güzergah: Tunceli - Munzur Milli Parkı - Ovacık (190 km)

3. GÜN
Elazığ – Harput – Pertek – Kale – Sungur Bey Camii – Dönüş Yolculuğu
Sabah yöresel köy ürünlerinden oluşan tamamen organik kahvaltı sonrasında Hozat'ta çay molası veriyoruz. Anadolu inanç ve kültür mozaiğinin en güzel örneklerini göreceğimiz Pertek’teki tarihi Sungur Bey Camini ve Çelebi Ağa Camini ziyaret ettikten sonra Pertek Kalesi’ne hareket ederek çay eşliğinde Şavklılarla sohbet ediyoruz. Buradan Harput’a hareket ediyor; Kale gezisi ve çarşıdaki alış veriş molası sonrasında Elazığ havalimanına hareket ederek konuklarımızla vedalaşıyoruz. Başka turlarda görüşmek üzere… 

Şavk Kültürü’nün Tulum Peynirindeki Yeri
Kürtçe konuşan ancak aslında Orta Asya’da Oğuzların Kayı boyuna mensup yani Türkmen olan ve yazın yaylada kışın ovada yarı göçebe hayat süren Şavaklılar Türkiye’deki tulum peynirinin gerçek emektarlarıdırlar. Bizim severek yediğimiz tulum peynirini lezzetli kılan en önemli şey belki de endemik bitkilerle bezenmiş Tunceli, Erzincan, Bingöl yaylalarında yaylayan koyunlardan elde edilen sütle üretilmesidir. Şavkların ağzından yaylalarda ne tür zorluklar yaşadıklarını ve tulum peynirinin üretim aşamalarını dinleyeceğiz.

Kahvaltı: Ücrete dâhil olarak otelimizde açık büfe kahvaltı olarak sunulacaktır. 
Öğle yemeği: Ekstra hizmet olup; Elazığ’da sunulan kebap menülerini tavsiye ederiz.
Güzergah: Tunceli - Hozat - Pertek - Elazığ (170 km)

Uçaklı turlara kayıt yaptıran misafirlerin dikkatine;
Uçaklı turlara katılım yapan misafirler herhangi bir sebepten dolayı iptal talep ettiğinde ödenmiş olan ücret içerisinden uçak bileti kesintisi yapılarak iade işlemi yapılır.

Fiyata Dahil Olan Hizmetler
THY ile gidiş dönüş uçak bileti
Bölge de özel tur araçları ile ulaşım
2 gece yarım pansiyon konaklama
2 Sabah kahvaltısı 
2 Akşam yemeği
Pertek Elazığ feribot geçişi
Programda belirtilen geziler
Rehberlik refakat hizmetleri
Seyahat esnasında sıcak soğuk ikramlar
Seyahat Güvence Poliçesi
Fiyata Dahil Olmayan Hizmetler
Öğle yemekleri
Yemeklerde alınacak içecekler
Müze-ören yeri girişleri
Kişisel harcamalar 
Önemli Bilgiler
** Belirtilen saatler yerel tarih ve saatlerdir. 
** Havayolu şirketleri tarafından yapılabilecek saat değişiklikleri ve olabilecek rötarlardan acente sorumlu tutulamaz. Kesin ulaşım programını gezi hareketinden 48 saat önce acentemizden öğrenebilirsiniz.

Kalkış - Dönüş TarihiÇift Kişilik Odada
Kişi Başı
Tek Kişilik Odada
Kişi Başı
İlave KişiÇocuk İndirimleri
27.07.2018 - 29.07.2018

745,00 TL

875,00 TL

725,00 TL
1. Çocuk 0 - 2 yaş   Ücretsiz
1. Çocuk 3 - 12 yaş   645,00 TL

Yorumlar

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır. Teşekkür ederiz.

Bu tur için onaylanmış yorum bulunamadı. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Konukların Tercih Etme Nedeni

  • Bölgeye hâkim profesyonel rehberlik
  • Bu tur hiçbir yerde yok
  • Güvenli Yolculuk
  • Kaliteli Otel Seçimi
  • Kapsamlı Tur Programı
  • Konforlu seyahat
  • Milli Park Girişleri Dahil
  • Seçtiğiniz koltukta seyahat
  • Yüksek model konforlu araçlar

BENZER TURLAR

Uçaklı Doğu Anadolu Turu 5 Gün

4 Gece 5 Gün

Doğu Ekspresi ile Kars Turu 4 Gün

3 Gece 4 Gün

Doğu Anadolu Turu 7 Gün

6 Gece 7 Gün
1251 TL

Doğu Ekspresi ile Kemaliye Divriği Turu 3 Gün

4 Gece 4 Gün
743 TL

Uçaklı Kars Turu 3 Gün

2 Gece 3 Gün

Van Bitlis Turu 3 Gün

2 Gece 3 Gün
875 TL

BLOG YAZILARI